S1/E7 - Neodcházej mi

K této epizodě mě inspirovala skutečná epizoda ze seriálu StarGate - Atlantis 1x09 -Home.
,,Kam to jdeš? Co to znamená?“ ptala se Teyla Shiny zatímco se s ní snažila srovnat krok. Jakmile Teyla ukázala Shiny podruhé vzpomínku, ve které John otvíral jakýsi vzkaz, který objevil v kapse, dosti rozrušená Shiny okamžitě vstala a rychlím krokem se vydala z jídelny. Teyla, která absolutně nevěděla co se děje, se raději vydala za ní.
,,Za Stephanem,“ odpověděla Shiny a trochu zpomalila, aby jí Teyla stačila.
,,Proč? Co bylo v tom vzkazu?“
,,To chci zjistit?“
,,Ale proč? Od koho je ten vzkaz?“ svraštila čelo Teyla, která pořád nevěděla o co jde.
,,Od mého wraithského kámoše. To on právě rád dělá. Strčí ti do kapsy vzkaz a zničí ti tím celý vztah,“ zavrčela Shiny a podvědomě zrychlila krok.
,,Jak to myslíš?“ ptala se Teyla, která už částečně popobíhala, aby Shiny stačila.
,,Víš je to ten typ wraitha, který ti nic neřekne do očí, ale raději to napíše na papírek, který ti nepozorovaně strčí do kapsy a v tom papírku může být cokoliv. Takhle už mi zničil dva vztahy a málem i tři,“ zasupěla Shiny.
,,John tě miluje, ať je na tom papírku cokoliv na vašem vztahu to nic nezmění.“
,,Jenže náš vztah není v pořádku. Včera jsme si prošli dost vážnou hádkou a pokud je ve vzkazu to, co si myslím, že tam je, tak to může náš vztah potopit.“
,,A co si myslíš, že tam je?“
,,Víš někdy si představuji jaké by to bylo, kdyby jsem se na Johnovi krmila a já vím nic neříkej,“ zastavila náhle Shiny a varovně namířila prst k Teyle.
,,Ale to...,“ nedopověděla Teyla, protože byla zastavena Shininým výhružným pohledem.
,,Já vím, vím. Jsou to jen představy. Ty si taky někdy představuješ, jak Katelin přerazíš tác přes hlavu, když se ti snaží podstrčit nějakého kluka,“ bránila se Shiny.
,,Ale to je něco jiného. Já... bych to nikdy neudělala.“
,,Vždyť já taky ne. Jen si to občas představím. Jaké by to bylo...,“ zasnila se trošku Shiny, ale hned se vzpamatovala a opět se dala do chůze.
,,Ale pokud John ten vzkaz objevil jakmile jsme se vrátili na Atlantis, tak už ho musí mít dávno přečtený,“ zauvažovala Teyla a srovnala se Shiny krok.
,,Právě proto musím vědět, co v tom vzkazu je,“ vysvětlila Shiny a vešla do transportéru, aby se mohla nechat přemístit do části města kam potřebovala. Teyla neváhala a vešla do transportéru za Shiny.
,,Ale jak to chceš zjistit?“
,,Neumí psát po vašem, a tak ten vzkaz musel napsat ve wraithštině, a tu zase neumí John, takže si ji musel nechat od někoho přeložit,“ konstatovala Shiny a vylezla z transportéru. Rozhlédla se a jistým krokem se vydala k Stephanově pracovně.
,,Tak proto jdeme za Stephanem.“
,,Přesně.“
,,A co uděláš až se dozvíš co je v tom vzkazu?“ chtěla ještě vědět Teyla.
,,Pokusím se to Johnovi nějak rozumně vysvětlit,“ povzdychla si Shiny a vešla do Stephanovi pracovny. Stephan se zrovna dohadoval s nějakým vědcem uprostřed prostorné místnosti s množstvím technického vybavení. Nějací ostatní vědci seděli u stolů různě rozmístněných po místnosti a překládali antické dokumenty.
,,Ahoj Stephane. Máš chvilku?“ zeptala se Shiny s úsměvem.
,,Ano, ale nejdříve mi přelož tuhle větu,“ rozkázal Stephan a vytrhl vědci naproti sobě digitální desku, aby ji podal Shiny.
,,ZPM se zapojuje rovnoměrně. Po zapojení se doporučuje překontrolovat nejdůležitější systémy,“ dokončila překlad Shiny.
,,Díky,“ poděkoval Stephan Shiny a opět se s deskou otočil k vědci, ,,ZPM – rozumíš! Ne nějaký tvoje auto motory – ZPM! Oprav to.“ Vědec ještě něco potichu zadrmolil, ale pak se odebral zpět ke svému pracovnímu stolu.
,,Auto motory?“ zapochybovala Shiny.
,,Debil,“ objasnil Stephan a Shiny s Teylou se neubránili úsměvu, ,,tak co si potřebovala?“
,,Kdyby někdo přišel s wraithským textem na překlad za kým by šel?“ vyslovila svoji otázku Shiny.
,,No, za tebou,“ odpověděl Stephan.
,,A kdybych tu nebyla?“ upřesnila Shiny.
,,Asi za Markem Smithem,“ zamyslel se Stephan.
,,Kde ho najdeme?“ zeptala se Teyla.
,,V jeho kanclu. Má samostatnou kancelář. Je to na konci chodby doprava,“ závistivě řekl Stephan.
,,Dík,“ poděkovala Shiny a vydala se popsaným směrem.
,,Děkujeme,“ řekla Teyla a vydala se za Shiny.
,,Počkej. Musím se připravit na misi,“ zastavila Teyla Shiny před Smithovou kanceláří, ,,zvládneš to sama?“
,,Jistě. Užij si to venku,“ usmála se Shiny na Teylu a na rozloučení jí přátelsky objala.
Jakmile Teyla zmizela za rohem, Shiny se otočila a s hlubokým nádechem vešla do Smithovi kanceláře.
,,Teď nemám čas. Přijďte si za dvě hodiny,“ ozval se postarší prošedivělý vědec při těle od stolu zaplněném nepřehlednou spoustou knih a listin. Jeho kancelář byla v dosti nepořádném stavu. Knihy ležely různě po zemi a sem tam se válelo i něco jiného.
,,Ale já s vámi potřebuji mluvit hned,“ zaprotestovala tvrdým hlasem Shiny. Vědec nejspíše chtěl něco odpovědět, ale v okamžiku, kdy zvednul hlavu a před sebou uviděl wraitha, mu ztuhly rysy. Jeho zpocená, vystresovaná a unavená tvář se ponořila do strachu.
,,Před necelými třemi týdny k vám přišel podplukovník Sheppard s jistým vzkazem ve wraithštině. Co v něm bylo?“ zeptala se Shiny tvrdým hlasem a s odstupem pozorovala vědce chvějícího se za stolem
,,Já už si to nepamatuji,“ vykoktal ze sebe nakonec vědec a začal si vehementně otírat nyní ještě silněji zpocené čelo.
,,Ale no tak jsou to teprve necelé tři týdny,“ řekla Shiny mírnějším hlasem a předklonila se přes stůl k vědci.
,,Já mám moc práce. Nepamatuji si ani to co jsem překládal včera. Jsem tu jediný překladatel z wraithštiny,“ rychle ze sebe vychrlil vědec a očima kmital mezi Shininýma očima a jejím výstřihem, což ho ještě více rozrušilo.
,,Asi jsem se nevyjádřila dost jasně,“ nasadila Shiny opět tvrdší hlas a začala se zvolna procházet po místnosti, ,,je ve vašem zájmu si vzpomenout.“ Jakmile to Shiny dořekla zvolna se otočila zpět na vědce, ale to co uviděla jí vyrazilo dech. Vědec byl v křesle v polosedě až v pololeže a křečovitě si svíral hrudník. Shiny vykulila oči a ztuhla.
,,On má infarkt,“ ozval se náhle za Shiny dívčí hlas. K vědci se přiřítila drobná dívka s mladým vojákem v patách.
,,Dělej! Zavolej doktora,“ zakřičela dívka na vojáka a ten okamžitě zavolal svou vysílačkou pomoc. Shiny ještě chvíli stála jako přimražená, ale jakmile se v místnosti objevil Beckett a oznámil, že muž bude v pořádku, potichu a nenápadně se vytratila.
Jakmile si Shiny srovnala myšlenky v hlavě, vydala se rovnou do svého pokoje. Zbývalo jí už jen doufat, že John ten vzkaz nevyhodil a má ho někde zastrčený. Cestou ji, ale dohonil doktor Zelenka a s přehnanou naléhavostí trval na tom, aby mu Shiny pomohla přepočítat energetickou spotřebu štítu města. Normálně by Shiny nespěchala a vše by Radkovi dopodrobna vysvětlila, ale momentálně na to neměla čas, a vlivem toho, že jí Zelenka čím dál tím více otravoval svým přehnaným a častým vyptáváním, ani chuť. Ale ani tak nebyla dost rychlá. Za dvě hodiny se v laboratoři objevil doktor McKay a to znamenalo jediné, Johnův tým se společně s Johnem už vrátil z mise. Shiny ještě rychle naklepala do počítače před sebou poslední data a nechala Zelenku, ať si je překontroluje, i když věděla, že kontrola je zbytečná. Při odchodu se Shiny opatrně zeptala McKaye jestli není John ještě u doktorky Weirové na hlášení. Nemýlila se, Rodney jí protivným odseknutím ujistil, že tomu tak je. Nezdržovala se zbytečnostmi a nikým už nezdržována se dostala do jejího a Johnova pokoje.
Nemusela se ani rozhlížet a hned jí bylo jasné, kde má hledat. Otevřela velkou skříň u strany pokoje a rychle vytáhla Johnovu vojenskou bundu a začala prohledávat kapsu po kapse.
,,Co to děláš?“ ozval se náhle za Shiny Johnův hlas. Musel skončit hlášení dříve než předpokládala.
,,Víš, nějak nemůžu najít svoji bundu, a tak jsem myslela, že si půjčím tu tvoji,“ zalhala obratně Shiny.
,,A proč prohledáváš kapsy?“ zeptal se nedůvěřivě John.
,,Protože jsem ti nechtěla odnést něco, co by si mohl potřebovat,“ objasnila rychle Shiny.
,,Myslel jsem, že wraithi jsou všímavější,“ podotkl John a zvedl Shininu bundu (bundu, kterou Shiny původně John půjčil, ale ona mu ji už nevrátila, a tak si musel obstarat novou) z křesla vedle postele.
,,Aha, jsem si jí nevšimla,“ sklopila oči Shiny a vzala si svou bundu od Johna.
,,Musím s tebou mluvit,“ oznámil John Shiny a posadil se na křeslo, Shiny rychle zaujala své místo na Johnově klíně, ,,mluvil jsem s doktorkou Weirovou.“
,,Problém?“ zaváhala Shiny a začala si malovat prstem na Johnově hrudníku, jak už to dělala tolikrát.
,,Lásko? Vzpomínáš si na včerejší rozhovor?“
,,Ano,“ znejistěla Shiny.
,,Tak co by si říkala tomu, že bysme malování na nějakou dobu vynechali?“ navrhl John a Shiny hned stáhla svou ruku do svého klína.
,,Co ti tedy řekla doktorka Weirová?“ vrátila se zpět k tématu Shiny.
,,Měla by ses spřátelit s McKayem.“
,,Proč?“
,,Píše o tobě stížnosti,“ objasnil John.
,,My můžeme psát stížnosti,“ vydechla Shiny a okamžitě vyskočila na nohy a popadla ze stolu propisku a čistý list papíru.
,,Co to děláš?“ zeptal se John.
,,Píši stížnost na McKaye,“ zkonstatovala Shiny.
,,Počkej, to nemůžeš,“ zastavil jí hned John a přešel k ní, aby jí mohl sám zastavit ruku, která už začala kmitat po papíře, ,,a navíc by ti ten papír stejně nestačil.“
,,Proč nemůžu?“ zeptala se Shiny a zatvářila se jako uražené dítě.
,,Protože ty se máš s McKayem spřátelit, ne ho ještě více popudit,“ objasnil John a vytáhl Shiny z rukou papír s propiskou a položil je na stůl.
,,Fajn, něco zkusím,“ nechala se přemluvit Shiny a John jí za to uschoval do svého objetí, ,,a Johne?“
,,Ano?“
,,Mohla bych napsat, alespoň jednu stížnost na McKaye?“
,,A čeho by se týkala?“
,,Toho že ho nemůžu sníst,“ řekla Shiny a John okamžitě uvolnil své objetí, aby Shiny viděl do tváře, ,,vtípek.“ Usmála se a John si jen stěží oddychl: ,,Ty ještě neznáš naši byrokracii. Ti by ti to byli schopni schválit.“
,,To je vše?“ zeptala se Shiny z Johnova objetí.
,,Ne. Ještě něco,“ odmlčel se na chvíli John, ,,Bauerův tým.“
,,Myslíš to s těmi jeleny?“
,,Jen tak tak jim utekli.“
,,Neutekli,“ opravila Johna Shiny.
,,Cože?“ podivil se John.
,,Poznala jsem to podle chůze, když mi šel major Bauer vyhrožovat,“ zachumlala se Shiny víc do Johnova objetí.
,,On ti vyhrožoval?“
,,Ano.“
,,Tak to ne. Jdu mu něco říct,“ rozhodl se John a odtáhl se od Shiny.
,,Ne, počkej! Johne!“ zadržela ho ještě Shiny, ,,nedělej si zbytečné problémy. Ne kvůli mně.“
,,Nikdo ti nebude vyhrožovat.“
,,Johne! Jsem wraith já už zažila dost výhružek a tohle byla slabota. Nech to prosím být, udělej to pro mně.“
,,A co ti vlastně řekl?“
,,Že mám nového nepřítele,“ opakovala Shiny slova majora Bauera.
,,Měl by si dávat pozor komu to říká,“ zasupěl John.
,,Johne,“ trvala na svém Shiny.
,,Já vím, ale...“ zamručel John.
,,Ale měl v zadku jelena. Kdybych to udělala nějakému wraithovi, tak jsem do pěti minut bez hlavy při nejmenším,“ usmála se Shiny.
,,To všechno si udělala pro Stephana?“
,,Ty si o jeho situaci neslyšel?“
,,Slyšel, ale měl by si své problémy řešit sám.“
,,Postavil se na mou stranu a to znamená, že já teď stojím na té jeho,“ zdůraznila Shiny.
,,No dobře, ale nepřeháněj to. Jsi na tenkém ledě?“
,,Já vím,“ přiznala Shiny, ,,a ještě něco?“
,,Šíříš fámy,“ políbil John Shiny na temeno hlavy.
,,Fámy?“
,,Ano nějací vědci tě viděli vylézat z transportéru se spoustou vody a usoudili z toho, že transportéry nefungují. Další vědci na základě toho došli k názoru, že se vyčerpává ZPM a další dospěli k názoru, že se proto začíná město potápět.“
,,Tak proto Radek, tak spěchal na tu kontrolu energetické spotřeby štítu. A já myslela, že takhle to funguje jen u nás,“ překvapeně podotkla Shiny.
,,U vás?“
,,Jo jednou jsem se zmínila, že Pethosiani jsou méně chutní. Za pět hodin se už o nich mluvilo jako o odpadcích a za dva dny se začala sepisovat petice na jejich vyhlazení,“ přiznala se Shiny.
,,Nevyhladili jste je nakonec kvůli tomu. Viď, že ne?“
,,Ne. Nakonec jsme jen jejich planetu darovali ke sklizním jinému úlu, jako projev přátelství.“
,,Páni, vy v tom, ale umíte chodit.“
,,Taky by ses to naučil. Stačí tomu dát pár tisíc let a několik příruček asertivity. To mi připomíná, McKay s tebou potřebuje mluvit. Musí ti vysvětlit větrné prodění při letu jumprem, je to dost důležité, měl by si tam jít co nejdříve.“
,,A musím?“ zakňoural John.
,,Já vím je to Rodney.“
,,Raději tam půjdu hned, nebo bych se k tomu už nikdy nedokopal,“ usmál se John a vyšel z pokoje.
Jakmile byl John již na chodbě, šáhl do své kapsy u kalhot a vytáhl z ní malý zmuchlaný papírek popsaný wraithským písmem. Upřel na něj zamyšlený pohled a opět ho vrátil do své kapsy.
,,A možná by bylo dobré použít motor, když se chci odlepit od země,“ povzdechl si John po dvou hodinové přednášce od Rodneyho.
,,To co ti taky říkám je podstatné. Divím se, že si nepřišel dřív,“ zamručel uraženě Rodney.
,,To co mi tu říkáš jsme se naučil už na zemi. Patří to mezi první věci, které ti řeknou než ti vůbec ukážou stíhačku,“ protočil oči John, ,,ale to musela Shiny vědět.“
,,Ale jak jsem to měl vědět. Já nikdy do letecké školy nechodil. Jednou jsem sice...,“ obhajoval se Rodney, ale to už John neslyšel, protože spěchal k sobě do pokoje.
Jakmile tam dorazil, jeho předtucha se vyplnila. Shiny seděla na zemi a zrovna vysypávala obsah zásuvky šuplíku na zem. Za ti dvě hodiny, co John poslouchal McKaye, už stihla vyházet všechny věci ze skříní, převrátit postel, rozházet všechny papíry, prozkoumat kapsy u snad každého kusu oblečení v místnosti a nejspíše i mnoho dalšího, co na první pohled nebylo vidět.
,,Co to tu děláš?“ zeptal se John jakmile mu došlo o co se tu jedná.
,,Já... uklízím,“ odpověděla po krátkém zaváhání Shiny.
,,Uklízíš?“ zvedl jedno obočí John.
,,Ano,“ trvala na svém Shiny a začala vracet rozházené papíru do jednoho ze šuplíků, který ležel vedle ní nejblíže.
,,A já myslel, že hledáš tohle,“ řekl John a vytáhl z kapsy malý papírek popsaný wraithským písmem. Shiny se rychle zvedla, ale dříve než se k němu dostala, tak papírek opět ležel v Johnově kapse.
,,Ukážeš mi ten papírek?“ zeptala se Shiny medově úlisným tónem.
,,Proč ho chceš vidět?“ zajímal se John.
,,No víš... já tě miluji, ale ten wraith, jak jsi ho potkal u Geniů, tak ten už mi zkazil dva vztahy a jeden to přečkal jen tak tak a já se bojím, že v tom papírku je něco, co by mohlo pokazit i ten náš vztah.“
,,Já tě miluji a budu tě milovat a i kdyby tam bylo napsáno cokoliv,“ usmál se John na Shiny a rukou jí pohladil po tváři.
,,A ten incident včera?“
,,Ten na tom nic nezměnil,“ usmál se John.
,,Dobře, ale já přeci jenom chci vědět co je na tom papíře,“ zatvářila se Shiny tvrdě a nečitelně.
,,Ale já ti to neukážu,“ pohodově a pořád v dobré náladě oznámil John.
,,Myslím, že by si to měl ještě jednou zvážit,“ řekla Shiny tvrdým tónem a chytila Johna za krk, tak že ho přitlačila ke zdi, a pak mu rukou sjela na hrudník. Nekrmila se, jen tím vyhrožovala.
,,Tak si ho vem,“ odpověděl tvrdým hlasem John, vytáhl ze své kapsy onen papírek a hodil ho na zem. Shiny se po něm okamžitě vrhla a John zatím ostrým krokem odešel z pokoje značně rozčílen.
,,Sakra,“ sykla tiše Shiny, když otevřela vzkaz a přečetla si jeho obsah: Kdyby si potřeboval poradit se vztahem, stav se (a adresa brány). PS přijď bez technologie. Shiny se rozhlédla po místnosti a rozhodla se, že by měla začít u skutečného úklidu.
Jakmile Shiny douklidila, šla přímo za Teylou. Ta byla zrovna v tréninkové hala. Shiny tam téměř přiběhla, a i když měla Teyla zrovna co na práci s jednou mladou dívkou, kterou učila základům boje. Shiny Teylu popadla za ruku a rychle ji, s omluvou směřující k mladé dívce: ,,Wraithská záležitost, musím si jí půjčit,“ táhla směrem do garáže.
,,Ahoj Tome,“ pozdravila rychle Shiny a vtáhla Teylu za ruku do garáží.
,,Ahoj výcucníku,“ opětoval Tom pozdrav s velkým doutníkem v rohu úst.
,,Já si na chvíli půjčím šipku. Weirové to neříkej,“ pokračovala Shiny a na chvíli pustila Teylinu ruku, aby mohla stáhnout plachtu.
,,Jasan,“ potvrdil Tom a dále si dával do pořádku kufřík s nářadím.
,,To je šipka,“ podivila se Teyla.
,,Ano to je,“ souhlasila Shiny, ,,ale vymakaná. Může se zneviditelnit, má dvě místa k sezení a... ještě spoustu jiných vychytávek.“
,,Jak jsi k ní přišla?“ nechápala Teyla.
,,Postavila. Řeknu ti to cestou, teď letíme na pevninu,“ řekla Shiny a už pomáhala Teyla na místo kopilota.
,,Proč na pevninu?“ nechápala Teyla.
,,Za Athosiany,“ vyhoupla se Shiny do šipky.
,,Shiny to je hloupost,“ trvala na svém Teyla. Zrovna seděla na stole a pozorovala Shiny, která se s maskovacím zařízením na zápěstí, točila kolem jedné pece v Athosiánském stanu.
,,Není. Vycházím z jednoduchá rovnice,“ odpověděla Shiny a zkontrolovala koláčky v peci.
,,Jaké?“ zeptala se Teyla s přátelským úsměvem.
,,Napapaný wraith rovná se štastný wraith, takže napapaný Sheppard rovná se šťastný Sheppard,“ usmála se Shiny a vytáhla koláčky z trouby, aby je umístila do předem připravené krabice.
,,Nemůžeš srovnávat wraithy s Sheppardem?“
,,Nejdřív ochutnej a pak suď,“ řekla Shiny a podala Teyle krabici s koláčky. Teyla si jeden z nich vzala a opatrně do něj kousla.
,,To je výborné,“ vydechla Teyla.
,,Ještě potřebuji takové to...,“ řekla Shiny a poslala Teyla krátkou vzpomínku.
,,Cukr,“ rozpoznala Teyla a podala Shiny malou cukřenku.
,,Jo,“ souhlasila Shiny a posypala koláčky v krabici cukrem.
,,Kde si se naučila takhle péct?“
,,Smutný příběh. Promítnu ti ho cestou zpět na Atlantis,“ odpověděla Shiny a vydala se společně s Teylou zpět k šipce, kterou zanechali pár set metrů od vesnice.
,,Hotovi?“ zeptal se Teyli jeden z Athosianů, jakmile vyšly ze stanu.
,,Ano, Hallingu,“ usmála se Teyla na svého přítele.
,,Popravdě řečeno jsem doufal, že zůstaneš déle,“ posteskl si Halling.
,,Bohužel se teď musím vrátil na Atlantis, ale slibuji, že vás brzy navštívím,“ odpověděla Teyla.
,,Jsem rád, že jsem se mohl seznámit s tvojí přítelkyní... Shiky?“ zaváhal Halling.
,,Shiny,“ opravila ho Teyla.
,,Omlouvám se, je to nezvyklé jméno,“ omluvil se Halling.
,,To je v pořádku. Já si to vaše taky nepamatuji,“ odvětila Shiny.
,,Nashledanou Hallingu,“ rozloučila se Teyla na konci vesnici.
,,Myslel jsem, že vás doprovodím až k jumpru,“ zaváhal Halling.
,,A já myslela, že budete mít nepřipálené hrnce,“ rýpla si Shiny.
,,Nejsme tu jumprem a bohužel je to tajné, takže se musíme rozloučit už zde,“ vysvětlila Teyla.
,,Tak tedy nashledanou Teylo,“ rozloučil se Halling.
,,Mohla si být příjemnější,“ řekla Teyla Shiny, když už byly z Hallingova doslechu.
,,Kdyby věděl, kdo ve skutečnosti jsem s radostí by mi zlomil vaz,“ zkonstatovala Shiny.
,,Nedělej si o lidech předčasné úsudky, mohou tě i překvapit,“ doporučila Teyla.
John s poručíkem Fordem, Beckettem a ještě jedním vojákem seděl u stolu v jídelně a probírali zrovna co se stalo mezi Johnem a Shiny, když se v jídelně objevila Shiny s papírovou krabicí v ruce. Neznámí voják rychle strčil loktem do Johna a ten okamžitě jakmile spatřil Shiny zkameněl ve výrazu.
,,Ahoj,“ pozdravila Shiny.
,,Ahoj. Přišla si mě vycucnout?“ sarkasticky se zeptal John.
,,Ne, přišla jsem se omluvit,“ přiznala se Shiny.
,,Poslouchám,“ odpověděl John.
,,Omlouvám se. Ráno jsem to přehnala a zachovala jsem se vážně hloupě,“ řekla Shiny a přistrčila Johnovi papírovou krabici.
,,Co to je?“ zeptal se John.
,,Hmotná omluva,“ objasnila Shiny. John si krabici opatrně otevřel, a když spatřil její obsah nevěřícně vydechl: ,,koláčky?“
,,Ochutnej a pak se vyjadřuj,“ konstatovala Shiny.
,,A jak mám vědět, že mě nechceš otrávit?“ zeptal se John.
,,Jednoduše, vyber jeden,“ řekla Shiny. John ukázal prstem na jeden z koláčku a ten Shiny popadla a snědla ho: ,,Beckett ti jistě potvrdí, že by mě to otrávilo taky, kdyby to bylo otrávené.“ Všichni u stolu se otočili na Becketta a ten beze slov přikývl. John si tedy dodal odvahy a pomalu se zakousl do jednoho z koláčku a vydechl: ,,To je výborné.“
,,Můžu?“ zeptal se nevěřícně Ford. John přikývl.
,,Ty jsou jako od mámy,“ usmál se Ford.
,,Můžu taky,“ zeptal se neznámý voják.
,,Jo tohle je major Lorne a Lorne Shiny,“ představil je John.
,,Těší mě,“ přikývla Shiny a major Lorne zahuhlal něco v tom smyslu s pusou plnou koláčku.
,,Kde jste se naučila takhle péct?“ zajímal se Ford.
,,To je dlouhý příběh,“ přiznala Shiny a otočila se na Johna, ,,odpouštíš mi?“
,,Ale jo,“ odpověděl nakonec John a pustil Shiny sednout vedle sebe. Ta se hned přitulila k jeho rameni.
,,A vy můžete normálně jíst?“ zeptal se doktor Beckett, který pořád nechápal to, co zrovna viděl.
,,Ano, ale já to nedělám, pokud to není zrovna nutné. Není mi to moc příjemné. Když jsme malý živíme se sice normálním jídlem, ale když vyrosteme musíme přejít na... jiný způsob potravy, protože ten původní by nás už neuživil,“ vysvětlila Shiny.
,,Shiny,“ pozdravil Rodney McKay, který se znenadání objevil u stolu, když se zrovna doktor Beckett nadechoval k další otázce.
,,Rodney,“ odpověděla Shiny.
,,Potřebuji pomoc,“ řekl dost odměřeně McKay.
,,Vy potřebujete pomoc ode mě?“ ujišťovala se Shiny.
,,Ano,“ souhlasil McKay.
,,Já jsem wraith,“ pokračovala Shiny.
,,Toho jsem si vědom,“ odpověděl McKay.
,,Lásko, už ho netrap,“ lehce políbil John Shiny na ústa a uvolnil ruku, kterou jí objímal, aby mohla odejít.
,,O co se jedná?“ zeptala se Shiny jakmile vyšla s Rodneym z jídelny.
,,Našli jsme planetu, na které je zvláštní mlha, která napájí bránu. Myslím si, že je možné se přes ní spojit se Zemí a poslat jim vzkaz,“ vysvětlil Rodney.
,,Takže budeme montovat?“
,,Vlastně je to mnohem složitější...,“ začal vysvětlovat Rodney, ale v tom si všimnul Shinina kritického výrazu, ,,ano budeme montovat.“
,,Proč jste si na to nevzal Radka?“
,,Jste kvalifikovanější,“ přiznal Rodney.
,,Konečně jste to přiznal,“ usmála se Shiny a přátelsky uhodila Rodneyho do ramene.
,,Au, proč mě bijete?“ postěžoval si Rodney, instinktivně si odstoupil a zastavil se.
,,To bylo přátelské bouchnutí,“ vysvětlila Shiny.
,,Praštila jste mě,“ mnul si Rodney rameno.
,,Přátelsky,“ trvala na svém Shiny.
,,Bolí to.“
,,Nebuďte měkota, tak moc to zase nebylo. Klidně si taky bouchněte,“ řekla Shiny a nastavila rameno. Rodney se zatvářil zaujatě a připravil se do boxerského postoje ala Rocky Balboa. Poté si nakročil a plnou silou udeřil do Shinina ramana.
,,Au au au, asi jsem si zlomil ruku,“ naříkal Rodney, poskakoval a přitom třásl pravou rukou, kterou právě udeřil Shiny.
,,No vidíš. Je to uklidňující, co?“
,,Musím hned na ošetřovnu.“
,,Náhodou to byla dobrá rána.“
,,Vážně,“ uklidnil se na chvíli Rodney.
,,No jo. Něco jsem i cítila,“ odpověděla Shiny a vzala Rodneyho kolem ramen a pokračovala s ním do laboratoře.
,,Bolest?“
,,Spíš slabý tlak.“
,,Začíná to natékat,“ podíval se opět Rodney na svou ruku.
,,To bude v pořádku. Já jednou měla urvanou nohu od kyčle.“
,,Vážně?“
,,Ano. Ještě, že se umíme regenerovat,“ ušklíbla se Shiny při vybavení si nepříjemné vzpomínky.
Rodney s Shiny strávili pár hodin v laboratoře, kde dávali do pořádku všechno vybavení a pak se vydali k bráně, kde už čekal poručík Ford, který je měl, dle rozkazu doktorky Weirové, doprovodit na planetu a dohlédnout na bezpečnost.
,,Ahoj Forde,“ pozdravila Shiny, ,,ty jdeš taky.“
,,Dělá nám ochranku,“ vysvětlil Rodney.
,,A kde máš zbytek?“ zeptala se Shiny.
,,Jaký zbytek?“ nepochopil Ford.
,,No další vojáky,“ vysvětlila Shiny.
,,Nikde, jdu jenom já,“ objasnil Ford.
,,Aha,“ přikývla Shiny a tiše dodala, ,,asi jsem právě pochopila piknik.“
,,Tak jo. Je to můžeme zavolat Atlantis,“ oznámila Shiny, když zapojila poslední kabal. Ona, Ford a McKay se zrovna nalézali na zvláštní planetě pokryté bílou mlhou, kde nebylo téměř nic vidět. Jen nějaké vysoké kameny a brána.
Rodney přistoupil k zařízení a zadal adresu Atlantis. Rychle vysvětlil doktorce Weirové přes vysílačku, že je vše připraveno, a tak netrvalo dlouho než doktorka Weirová, podplukovník Sheppard a Teyla prošli bránou. Rodneymu se podařilo spojit se s bránou na Zemi a po vyřízení nutných formalit pro ověření totožnosti se doktorka Weirová a všichni kolem ní dozvěděli, že na Zemi upravují loď, tak aby byla schopna doletět na Atlantis. Pokud by tedy prošli bránou na Zemi, mohli by být do měsíce zpět na Atlantis.
,,Jdeme?“ zeptal se Rodney.
,,Pokud půjdeš tak to pochopím,“ otočila se Shiny na Johna.
,,A co kdyby si šla s námi?“ navrhl John.
,,Wraith na Zemi. To nemyslíte vážně,“ ozvala se doktorka Weirová.
,,Právě, že ano. Proč jim vysvětlovat, co je to wraith, když jim to můžeme ukázat,“ pochopil Ford.
,,Chcete ze mě udělat pokusný objekt?“ vyděsila se Shiny.
,,Ne to ne,“ utěšoval Shiny John, ,,jen přineseš informace.“
,,Půjdu s tebou,“ chytila Teyla Shiny za ruku.
,,Doktorko Weirová, co si o tom myslíte?“ otočila se Shiny na doktorku.
,,Je to dobrý nápad, ale moc nebezpečný?“ vyjádřila se doktorka překvapená tím, že Shiny zajímá její názor.
,,Takže ne,“ přikývala Shiny, ,,vrátím se na Atlantis a vy...“ Náhle se ozval hlas z vysílačky a výslovným rozkazem přikázal, ať Shiny projde bránou také.
,,Nepřijde ti to trochu divné?“ zeptal se Sheppard Teyly cestou na ošetřovnu za Shiny. Byli už pět hodiny na zemi. Sheppard zatím podal písemné i slovní podrobné hlášení a podstoupil prohlídku na ošetřovně. Teyla si prošla výslechem a pak se také podrobila podrobné prohlídne na ošetřovně, Shiny čekalo to samé, až na to, že její prohlídka byla daleko více podrobnější a zdlouhavější.
,,Co myslíš?“ nechápala Teyla.
,,Mají tu wraitha a oni ho jen tak pustí do světa?“ zapochyboval John.
,,Asi jsme je přesvědčili o tom, že Shiny nechce nikomu ublížit,“ uvažovala Teyla, ale v tom se před nimi otevřeli dveře a oni vkročili na ošetřovnu. Tam stála Shiny a objímala dva doktory na ráz.
,,Myslel jsem, že jsou wraithi agresivní a nepřátelská rasa?“ namířil svou otázku první doktor na podplukovníka Shepparda.
,,Shiny? Co to tu děláš?“ zeptal se John.
,,Řekněte to ještě jednou, prosím,“ zaprosila Shiny absolutně nadšeným a šťastným hlasem s úsměvem od ucha k uchu a propustila doktory ze svého objetí.
,,Dokážeme vyrobit libovolný počet výživy pro wraithy a jsme schopni udělat i něco s tou chutí,“ vysvětlil druhý doktor.
,,Díky,“ vykřikla opět Shiny a ještě jednou objala doktory, kteří už toho zřejmě měli plné zuby.
,,Tak myslím, že půjdeme,“ nuceně se usmál John a odtáhl Shiny od doktorů ke dveřím.
,,A nevezmete si ještě tohle,“ sebral druhý doktor nějaké elektrické zařízení ze stolu.
,,Ano málem bych zapomněla,“ povzdechla si Shiny a rychle si došla pro ono zařízení. Před definitivním odchodem stačila ještě jednou obejmout oba doktory a asi pětkrát jim poděkovat.
,,Co to je?“ zeptala se Teyla a podívala se na zařízení, na které Shiny upozornil doktor.
,,To je upravená verze zařízení měnícího podobu. To staré jsem totiž nechala na Atlantis,“ vysvětlila Shiny. Vtom se otevřel výtah a všichni tři do něj vešli.
,,Bum - - - bum - - - bum – bum – bum - - - bum – bum – bác - - - bum – bác,“ začala si pobrukovat Shiny a přitom se párkrát zhoupla v bocích.
,,Co to děláš?“ zajímal se John.
,,Zpívám a tancuju,“ objasnila Shiny.
,,Jsem rád, že teď místo vysávání lidí, lidi objímáš, ale tohle už je moc. Jsi v pořádku?“ zeptal se John.
,,Jsem. Jen jsem šťastná. Celý život jsem měla strach o jídlo a teď jsou moje starosti pryč. Je to jako by mi z hrudníku spadla obrovská hora. Je to úžasný pocit. Jsem šťastná, dokonale šťastná,“ povzdychla si Shiny.
,,Tak fajn,“ konstatoval John trochu znepokojeně.
John se rozhodl, že než Shiny a Teylu někam vezme měl by jim asi obstarat nové oblečení, které alespoň vypadá jako ze země, a tak je vzal do obchodního centra. To, ale neměl dělat.
,,Ty už sis nakoupila?“ zeptal se dokonale znuděný John Shiny, která si k němu zrovna přišla sednout na lavičku vedle fontány uprostřed nákupního centra, kde seděl už asi hodinu a půl.
,,Ano, ale Teyle to ještě chvíli potrvá,“ zauvažovala Shiny s maskovacím zařízením na ruce..
,,Chvíli?“ zaváhal John.
,,Hodinu možná dvě,“ konstatovala Shiny.
,,Aha chvíli,“ nuceně se usmál John.
,,Jak se ti líbí doma?“ zeptala se Shiny.
,,Je to fajn, ale něco se mi tu nezdá.“
,,Co tím myslíš?“
,,Něco je jinak.“
,,Víš nechtěla jsem to teď vytahovat, ale mám problémy s vycítěním životní energie,“ přiznala se Shiny.
,,Jak to myslíš?“
,,No jako wraith vycítím jídlo. Jestli je dobré, kolik ho je a tak dále. To víš,“ konstatovala Shiny a John přikývl.
,,Někdy po průchodu bránou se mi stávalo, že jsem na pár minut nic necítila. Rozhodili se smysli, ale do půl hodiny to bylo vždy v pořádku,“ objasnila Shiny.
,,Kam tím míříš?“ zeptal se John.
,,Teď mám opět rozhozené smysli. Jelikož jsme cestovali dlouho, tak jsem tomu chtěla dát dvanáct hodin než začnu dělat rozruch, ale v současné situaci jsou uznala za vhodné říct ti to hned.“
,,Ty nic necítíš?“
,,Vůbec nic. Nebo spíš cítím jako kdybych byla v  poli životní energie. Je to zvláštní. Nikdy předtím jsem nic podobného necítila.“
,,Chceš se vrátit na základnu?“
,,Ne. Dám tomu dvanáct hodin, ať nedělám rozruch. Ale pokud ti dělá problém, že je tu něco zvláštního vím, jak se ujistit,“ řekla Shiny a se zvláštním pohledem, který John zatím ještě nikdy neviděl se podívala na svou pravou ruku, kterou používala ke krmení.
,,Ne, nic neuděláš dokud ti neřeknu. Jasné,“ okamžitě zareagoval John.
,,Dobře, souhlasila Shiny.“
Po nákupech vzal John Shiny s Teylou k sobě domů. Johnův dům byl velký a prostorný. Teyla byla udivena tím, že v takovém domě bydlí jen jeden člověk, a Shiny zase přirovnávala Johnův pokoj k tomu nejlepšímu co zatím viděla – ke komnatám královny.
,,Johne, je tu jedna manželská postel, dvě ženy a jeden muž. Víš, co to znamená?“ zeptala se Shiny Johna s jemným úsměvem.
,,Něco mě napadá,“ usmál se John nad příjemnou myšlenkou.
,,Spíš na gauči,“ konstatovala Shiny.
Trvalo jen chvíli a Johna přišli přivítat jeho přátele. Teyla je s radostí pustila dovnitř a společně se Shiny poslouchala zábavné historky z Johnova života, když najednou John vytáhl pistoli a postřelil jednoho ze svých přátel. Teyla se vyděsila a pokoušela se muži pomoct, kdežto Shiny se urazila, zakřičela na Johna, že už s ním nikdy nepromluví a utekla do koupelny.
John se pokoušel dosti hekticky Teyle vysvětlit, že to co vidí není pravé, že to nemůže být jeho přítel, protože je už dávno mrtví a tím pádem je jen někdo pořádně napálil. Na Zemi nejsou a nejspíše ani nikdy nebyli. Se Shiny zatím probíral, že je mu líto, že jí o své plánu neřekl dopředu, i když po ní podobný postup vyžadoval, a že ho to mrzí, ale bylo to nutné.
Za chvíli se všichni tři objevili na velitelství brány spolu s doktorkou Weirovou, Fordem a Rodneym. Bylo jim vysvětleno, že ona mlha, z které brána čerpá energii pro vytvoření červí díry, je živá a každé spuštění brány jí zabijí, proto se tvorové mlhy rozhodli vytvořit tuto vizi, aby v ní příchozí uvízli a nemohli spustit bránu do jiné galaxie, což by zabilo mnoho tvorů z mlhy. Když Sheppard a ostatní slíbili, že odejdou a už nikdy se nevrátí tvorové je pustili a oni se mohli vrátit na Atlantis.
,,Johne,“ oslovila Shiny svého partnera, když byli ve svém pokoji a sami.
,,Ano,“ odpověděl John.
,,Musíme si promluvit,“ řekla Shiny a použila vše, co se od wraithů naučila, aby potlačila slzy.
,,Děje se něco?“ zneklidněl John.
,,Ano. Musíme se rozejít.“
,,Ale proč?“ vykřikl John.
,,Protože to nejde. Nemůžeme spolu chodit. Ty od vztahu očekáváš něco úplně jiného a čím dříve si to přiznám, tím méně mě to bude bolet. Ale moje práce zde ještě neskončila. Ale nezůstávám tu jen proto, mám tu přátele a byla bych ráda kdyby ses stal jedním z nich. Navíc stejně nemám kam bych šla,“ dořekla Shiny a po tváři jí stékalo pár neudržených slz, ale hlas měla stále klidný.
,,To je hloupost. Já tě miluji,“ pokusil se John chytit Shiny a políbit jí, ale ona ucukla.
,,Možná, ale tohle je slepá ulice. Ty nejsi schopen dlouhodobého vztahu a já vím, že tohle by mě rozdrtilo. Musím to ukončit, je mi líto. Teď to ještě přežiji, bude to těžké, ale za dva roky by mě to už zabilo. Promiň, ještě dnes se odstěhuji k Teyle,“ skončila Shiny a odešla z pokoje.
John chvíli přecházel po pokoji a pak si všimnul malého, úhledně rozloženého papírku na stole. Stálo na něm: Kdyby si potřeboval poradit se vztahem, stav se (a adresa brány). PS přijď bez technologie.
25.02.2011 19:50:05
lili
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one