S1/E14 - Vezmu si tebe

Inspirováno skutečnou epizodou 1x12 - The Defiant One.
,,Tak mi to ještě pučte,“ zaprosil Rodney a naklonil se k ovládání jumpru.
,,Až se naučíte, kde je pravá a kde levá strana,“ trval na svém John a dále pevně zabíral pozici pilota. Seděli zrovna v jednom z jumprů a letěli na výpravu za prozkoumáním antického satelitu, který přednedávnem objevil doktor Gaul. Ten seděl na sedadle ze doktorem McKayem a bylo na něm vidět, že mu není zrovna dvakrát dobře. Byl přiřazen k výpravě z popudu doktorky Weirové, která byla toho názoru, že když satelit objevil, měl by ho také vidět. Výpravy se ještě účastnil doktor Brenden, který seděl na sedadle za Johnem, a Shiny, která se nacházela v zadní části jumpru a s nikým se nebavila. Bylo to hlavně z důvodu, že byla pořád naštvaná na Johna, kvůli událostem minulé noci.
,,Já to umím. Jen jsem zazmatnoval,“ hájil se doktor McKay.
,,Několikrát jste jumper otočil, když jste měl letět doprava trhnul jste s tím doleva a ve finále jste málem omdlel,“ zrekapituloval John McKayův výkon.
,,Ale jděte. Vy s tím naděláte,“ mávnul rukou Rodney.
,,Nejdřív si to natrénujte na simulátoru a pak pro mě za mě beze mě si klidně můžete lítat kam chcete,“ otočil se John na Rodneyho, ale v tom uviděl v periferním vidění mdlí výraz doktora Gaula, ,,vidíte! I doktorovi Gaulovi je z toho špatně.“
,,Za to nemůže doktor McKay,“ ozval se doktor Gaul, ,,to je tím, že letíme. Mám mořskou nemoc.“
,,Tlumiče vše stabilizují. Neměl by jste nic cítit,“ ujišťoval John doktora Gaula.
,,Mě stačí, že vím, že letíme,“ vysoukal ze sebe doktor Gaule a opatrně se ovíval rukou.
,,A co ty miláčku? Jak ti je?“ zeptal se John po menší odmlce Shiny, ale ta mu v odpověď jen dlouze a nenávistně zasyčela.
,,Bezva,“ povzdechl si John s ironickým úsměvem, ,,jak dlouho, že ještě poletíme?“
,,Dvanáct hodin,“ odpověděl okamžitě doktor Brenden.
Po šesti hodinách byl Sheppard na pokraji úplného kolapsu. Ve chvilkové slabosti povolil McKayovi další leteckou školu, která ovšem dopadla mnohem hůř než ta první, a tak si řízení vzal opět pod svou ruku. Vědci se zatím bavili o spoustě pro Johna absolutně nepotřebných a nezáživných věcí, které vedly až k tomu, že John na chvíli zapochyboval o tom, jestli by nebylo lepší vlétnout z jumprem do nejbližší hvězdy než ještě pět minut poslouchat Rodneyho monology doplňované Gaulovými připomínkami a Brendenovým úlisným podlézáním. Vyčerpaně se zhluboka nadechl a nechal svoje myšlenky volně plynout. První co ho napadlo byla Shiny. Seděla vzadu a mlčela. Bylo by to tu o dost snesitelnější, kdyby si s ním povídala. Nebyla upovídaná jako jiné ženy, i když to o sobě tvrdila. Dokázala hodiny sedět a poslouchat, jak on blábolí o hloupostech a přišlo jí to zajímavé a vtipné. Nikdy nebyla naštvaná, když přišel pozdě, a nikdy se ho neptala kam jde ani kdy se vrátí. Její nedostatky mu připadaly vtipné. Byla sice povýšená a občas i značně nepřátelská, když se jí něco nelíbilo, ale byla schopná přiznat chybu, když ji udělala a odčinit ji.
,,Sakra,“ v duchu zaklel John, ale jak mohl u všech všudy vědět, že jí to s tou šlehačkou, tak naštve? Vždyť se zas tam moc nestalo. Včera večer přinesl šlehačku s tím, že vyzkouší něco nového. Jakmile ale Shiny vysvětlil, co má v plánu, prudce na něj zasyčela, tak nepříjemným tónem jako ještě nikdy, a vyslovila několik vět, ve kterých se až moc často opakovali slova nechutné, odporné, nikdy. Poté odešla z pokoje a uviděl ji až ráno, když pomáhala nakládat věci do jumpru. Ignorovala ho a mluvila s ním jen, když to bylo opravdu nutné a to stručně a velmi odměřeným tónem.
,,Tak promiň,“ otočil se John na Shiny, protože už to nemohl vydržet, ,,co ti mám víc říct?“ Shiny se pomalu postavila. Změřila si Johna nevyzpytatelným pohledem a pomalu se k němu vydala, šla tak krásně a chladně, že z toho až mrazilo v zádech. Upnuté modré legíny ukazovali její hubené nohy, které na vysokém podpatku vyvolávaly úžas. Horní část těla jí zahalovalo dlouhé bílé tričko, které by jakoby bylo proplétáno stříbrnými vlákny. Tričko mělo klasický kruhový výstřih, který byl ovšem tak velký, že jí z půlky odhaloval obě ramena. Rukávy jí sahaly až někam k loktům. Tričko decentně končilo pár centimetrů nad koleny a bylo upevněno v pase lehkým provázkem téže barvy. Krásně se jí rýsoval útlý pas a střih trička vhodně zakrýval malost prsou.
Šla rovně se silou pohledu, chůze, dokonalosti. Kdyby tento výjev viděl básník, ihned by ji nazval svou múzou. Kdyby to uzřel chudák, ihned by ji nazval šlechtičnou. Kdyby to spatřil kněz, ihned by ji nazval ďáblem. V té chůzi, v tom pohledu, v té dokonalosti se skrývalo zlo. Shiny došla až k Johnovi a toho nepříjemně zamrazilo. Naklonila se k němu jako by se nakláněla k oběti, ale její ruka nehledala jeho hruď, to její rty si našly ty jeho. Políbila ho dlouhým a intenzivním polibkem, propnula se silou touhy a zněžněla. Již to nebyl ten tvrdý pohled zla, nyní to byl laškovní výraz dívky, která se líbá se svým chlapcem.
Konečně se od něj odlepila a s úsměvem na tváři mu usedla na klín, i John se usmíval.
,,Usmířeni?“ ujistil se John.
,,Ano, stačilo se jen omluvit,“ odpověděla Shiny a lehce se otřela svou tváří o Johnovo rameno.
,,Já se ti večer neomluvil?“ zaváhal John a posadil se tak, aby i přes Shiny na klíně dobře viděl na to kam letí.
,,Ne, jen si mi pořád vysvětloval proč máš pravdu.“
,,Pořád snad ne,“ svraštil obočí John.
,,Ne. Nakonec jsem to vzdala a šla jsem spát do garáží,“ vysvětlila Shiny.
,,Do garáží,“ zaváhal John, ,,myslel jsem, že jsi šla k Teyle.“
,,Nechtěla jsem ji rušit, a tak jsem šla přespat k Tomovi,“ objasnila Shiny a schovala si tvář v Johnově objetí. Právě včas na to, aby neviděla Johnův žárlivý výraz.
,,Mohu se zeptat,“ začal rozhovor doktor Brenden o otočil se na Shiny, ,,kdyby jsme ztroskotali, snědla by jste nás?“
,,Ano. Pak bych zapnula vysílač nasměrovaný na wraithy a šla hybernovat,“ odpověděla Shiny.
,,Snědla?“ vzpamatoval se McKay.
,,Ano. Nejdřív Johna a pak....,“ Shiny se zatvářila přemýšlivě a podívala se na doktory Gaula a Brendena, ,,řekněte něco.“
,,Cože?“ zalapal po dechu doktor Gaul.
,,Želva,“ vychrlil ze sebe doktor Brenden.
,,A pak vás,“ Shiny ukázala na doktora Gaula, ,,vás,“ ukázala na doktora Brendena, ,,a McKaye.“
,,Proč? Jenom kvůli tomu, že řekl Želva?“ vyhrkl doktor Gaul, který se v momentě vzpamatoval ze svých nevolností.
,,Ano, reaguje pohotově a zábavně. Je lepší nechávat si takové lidi déle. Můžete si s nimi povídat a je lehčí donutit je, aby vám pomohli, kdyby bylo třeba,“ objasnila Shiny.
,,A co já? Já nejsem povídavej?“ otázal se John.
,,Ale to víš, že jsi,“ otočila se Shiny na Johna a lehce ho pohladila hřbetem ruku po tváři, ,,ale jsi voják. Jsi nebezpečný, a proto je nejlepší zbavit se tě jako prvního, dokud nic netušíš a nemáš čas nic naplánovat.“
,,Aha,“ zakabonil se John, ,,ale proč si necháváš McKaye nakonec?“
,,Z důvodu, který jsem již zmiňovala. McKay je McKay, nesklapne ani kdyby chtěl. A kdybych potřebovala pomoci s nějakou technickou podporou, kdo je lepší než on?“
,,Ale já...,“ ozval se doktor Gaul.
,,Já vím,“ přerušila ho Shiny, ,,jste také velmi inteligentní a vzdělaný, ale jen stěží máte nižší práh bolesti než doktor McKay. A já nehodlám ztrácet čas tím, že z vás budu pomalu vysávat život, nemluvě o tom, že čím jste starší tím jste pomalejší, neschopnější a hloupější. Do doktora McKaye stačí vrazit jednu malou tříšku a vydá to za dvě stě vysátých let.“
,,Náhodou,“ ozval se Rodney, ,,tříška je vážné zranění.“ Všichni kromě Rodneyho se naráz rozesmáli a doktor McKay se je jen stěží snažil přesvědčit o pravdivosti svých slov.
,,Takže kdyby nám teď vypadl motor a my by jsme se ztratili ve vesmíru, tak nás sníte?“ ujišťoval se doktor Brenden.
,,Ano,“ krátce odvětila Shiny se skrytým úsměvem na rtech, který vysvětloval pobavení z otázky. Ovšem neminula se účinkem, vědci se počali divně ošívat a poposedávat. Doktor Gaul zblednul ještě více a tentokrát to nebyla pouze příčina jeho mořské nemoci.
Shiny se uvolnila a uvelebila se na Johnově klíně. Bezcílně si počala kreslit geometrické obrazce na jeho hrudníku a nic jiného ji nezajímalo. Náhle se jumper zastavil. Všechna světla postupně zhasla. Svítily již jen základní diody, které svým lehkým světlem ozařovaly siluety postav.
,,Došla energie,“ zavřeštěl na hranici příčetnosti doktor Gaul. Doktor Brenden se ani nepohnul a před očima se mu začal promítat celý jeho život. Doktor McKay zůstal sedět s vyděšeným výrazem ve tváři a se slabím polknutím na prázdno začal počítat kolik života má asi před sebou (3 lidé x čas po který se wraith může krmit na jednom člověku + nutná oprava jumpru v časové rovině, při které může být nápomocen = jeho délka života).
,,Miláčku,“ otočila se Shiny konečně na Johna, ,,myslím, že by si nám měl přestat děsit vědce a opět zapnout přívod energie.“ John jen lehkým pohybem ruky uvedl jumper opět do plného stavu.
,,Vy... vy... vy jste hrozný,“ vykoktal ze sebe nakonec Rodney a odešel do zadní části jumpru trucovat.
,,Já nemám slov,“ přidal se doktor Gaul a odešel za Rodney. Doktor Brenden se jen beze slova zvednul a se špatně zahraným opovrženým zavřel za sebou a oběma doktory dveře, které oddělovaly zadní část od kokpitu.
,,Byl to jen vtip,“ zavolal za nimi ještě John.
,,Ale špatný,“ odpověděl mu Rodneyho hlas zpoza dveří.
,,Tak,“ špital Shiny a přesedla si do sedadla vedle toho Johnova.
,,Tak,“ odpověděl John.
,,Co teď?“ zeptala se Shiny s hravým úsměvem.
,,Hmm...,“ zaváhal John a pak přidal na hlase, ,,McKayi nechcete si ještě vyzkoušet řízení jumpru?“
,,Sice neschvaluji ten váš nepovedený vtípek,“ ozval se ihned Rodney a již otvíral dveře do kokpitu, ,,ale z pochopitelných důvodů musím přijmout.“ Vyměnil si místo s Johnem a jumpr se opět nepřirozeně zaviklal.
,,Zvládnete to?“ zeptal se ještě John Rodeyho, ale ten jen přikývl a dál si všímal spíše toho kam letí. John tedy vzal Shiny za ruku a odvedl ji do zadní části, z které byli následně vyhnáni oba zbývající doktoři.
,,Podplukovníku?“ zavolal Rodney na Johna po několika hodinách.
,,Ano,“ odpověděl John a okamžitě se objevil v kokpitu se Shiny v patách. Již byli na místě, ke kterému letěli. Přes sklo se jim naskýtal pohled na ohromný antický satelit, který již ale nebyl v provozu. Překvapením bylo, že z planety, na jejíž oběžné dráze se satelit nacházel, se ozýval wraithský signál. Shiny ho přeložila jako volání o pomoc po havárii. John tedy kontaktoval doktorku Weirovou a vymluvil si u ní schválení prozkoumání planety.
Doktorce Weirové se to sice nelíbilo, ale nakonec přistoupila. Pro jistotu přikázala výpravě, ať se hlásí za tři hodinu i přes špatný signál, který bude způsobovat atmosféra planety, na kterou se chystají vydat. Doktorka také dala na svoji intuici a nechala rovnou připravit záchranný tým.
,,To ne! Dostane se mi písek do bot,“ postěžovala si Shiny jakmile vyšla z jumpru a její lodičky se jí zabořili do písku, kterým byla planeta pokryta.
,,Lepší,“ usmál se John a vzal Shiny znenadání do náručí.
,,Ještě mi svítí sluníčko do očí,“ postěžovala si na oko Shiny. Spíše proto, aby zjistila, jak je John schopný.
,,Dobře,“ souhlasil John a krkolomným pohybem si sundal sluneční brýle z očí a nasadil je Shiny.
,,Mě taky svítí sluníčko do očí,“ ozval se zezadu Rodney.
,,Rodney, já věřím, že vy to nějak zvládnete,“ odpověděl mu John a nesl Shiny dál k wraithské lodi, která se nacházela delší cestu od zaparkovaného jumpru. Rodney jen něco zamumlal a následoval Johna. Zbývající dva doktoři, kterým se čím dál tím méně líbila přítomnost wraitha, se drželi v jisté vzdálenosti, ale šli více méně pilně.
Po chvíli cestovatele přišli přivítat zdejší obyvatelé, byli nimi malí světélkující broučci, které Shiny nazvala světlenkami a upozornila ostatní, že jsou neškodní pokud je nevyprovokujete.
,,Tohle, ale nevypadá jako úl,“ zarazil se John jakmile vyšplhal na dunu, z které spatřil celou wraithskou loď, která byla o dost menší než úl. Zvolna položil Shiny na zem a vytáhl dalekohled, aby si mohl loď lépe prohlédnout.
,,Možná se už tento typ nevyrábí,“ pokrčil rameny Rodney.
,,To není úl,“ vmísila se rozhovoru Shiny, ,,to je zásobovací loď.“
,,Zásobovací loď?“ znejistěl doktor McKay.
,,Ano. Nejspíše letěla zásobovat fronty k Atlantis, když byla sestřelena satelitem,“ objasnila Shiny a rychlým krokem se vydala loď prozkoumat.
,,Počkej,“ stačil na ni ještě křiknout John a ona se okamžitě zastavila, ,,McKayi jsou tam známky života?“
,,Je to deset tisíc let staré,“ zdůraznil Rodney.
,,Pro jistotu,“ trval na svém John. Doktor McKay nesouhlasně vytáhl zařízení a po chvíli mohl konstatovat, že se na lodi žádný život nenachází. Shiny se rozeběhla k lodi a za chvíli zmizela v jejích útrobách. Netrvalo to dlouho a z lodi se ozval Shinin křik. John okamžitě vytáhl pistoli a pospíšil si dovnitř. Shiny stála jako přimražená a vystrašeným pohledem zírala na mrtvého wraitha před sebou. Jakmile se objevil John, Shiny mu okamžitě a beze slova padla do náruče.
,,To je mrtvý wraith,“ konstatoval Rodney, jakmile spatřil to, co Shiny tak vyděsilo.
,,Zemřel celkem nedávno,“ řekl John a pustil Shiny, aby se mohl lépe podívat. Odhrnul nános prachu a spatřil stopy po krmení na wratihově hrudi, ,,wraithí kanibalismus.“ Shiny jen smutně zasténala a s odporem se odvrátila.
,,Vy se pojídáte?“ otočil se Rodney na Shiny.
,,Jen v případě nouze a nebo jako prostředek k upevnění postavení v hierarchii,“ Shiny se pokusila potlačit své vlastní vzpomínky, kdy se musela k podobnému jednání uchýlit.
,,Snažili se přežít co možná nejdéle,“ vysvětlil John tento výjev a otočil se k Shiny, ,,v pořádku?“
,,Ano,“ přikývla Shiny, ,,jen mě to překvapilo.“
,,Něco jsem objevil,“ ozval se náhle hlas doktora Gaula a všichni se vydali daným směrem. Vešli do rozlehlé místnosti, kde byla naskládaná mrtvá lidská těla v kokonech.
,,Tak tímhle je zásobovali,“ došlo konečně doktoru Brendenovi.
,,A čím jste si myslel,“ zavrtěl nechápavě hlavou John, ,,Shiny zůstaneš tu s McKayem a doktorem Brendenem a nasbírejte vzorky, spočtěte těla atd. Oni už budou vědět. Já se zatím s doktorem Gaulem podívám po lodi.“
,,Dobře,“ souhlasila Shiny a rozdělili se.
Shiny chvíli sledovala, jak se Rodney s doktorem Brendenem dohadují a poté se omluvila a vydala se chodbou do nedaleká místnosti, z které se vyklubal sklad, jak ostatně Shiny již věděla. Otevřela velkou krabici a vytáhla z ní zaprášený šedohnědý kabát s trojúhelníkovými ornamenty.
,,To ne. To by na sebe nevzal ani můj děda. Kdo u Ga´Hoolu zajišťoval zásobování?“ Shiny zvedla malou destičku a podívala se do příslušné kolonky, ,,no tati!“ Shiny jen nevěřícně zavrtěla hlavou a podívala se do dalších krabic. Všude nacházela jen ošklivé a staré kusy oblečení, co také mohla čekat na deset tisíc let staré lodi.
,,Shiny,“ ozval se z vysílačky Rodneyho hlas, ,,může se wraith dožít desetitisíce let?“ Shiny neobratně zvedla vysílačku, která jí byla více méně vnucena, a zmáčkla potřebné tlačítko: ,,Může? Znám spousty wraithů, kteří jsou starší desetitisíce let.“ Z vysílačky se nic neozývalo, a tak se Shiny pokusila doktora uklidnit: ,,Vždyť jste sám zkontroloval, že zde není žádný život.“
,,Ale zařízení nedetekuje wraithy v hibernaci,“ ozval se z vysílačky tichý a vystrašený hlas doktora McKaye.
,,McKayi, zůstaňte, kde jste. Jdu pro vás,“ okamžitě zareagovala Shiny a vydala se zpět do velké místnosti. Po pár krocích, ale uslyšela myšlenku, byl to spíš silný pocit odporu s jedním jediným slovem: ,,Zrádce.“ Shiny byla moc pomalá. Nebyla připravena číst v myšlenkách a jen velmi pomalu jí došlo, co je v plánu. Opravdu na poslední chvíli stihla uskočit a za ní se ozvala silná exploze, která zablokovala cestu sutinami lodi.
Shiny se co možná nejrychleji zvedla ze země, ale nebylo kam jít. Jediná cesta ven byla zatarasená. Shiny zvedla vysílačku, aby zavolala Johna, ale v tom to uslyšela. Byl to Brendenův křik. Ten wraith tam venku se na něm krmil a Rodney bude hned druhý v pořadí před Johnem a Gaulem.
,,Mysli,“ sykla si Shiny pro sebe a okamžitě si začala v hlavě přehrávat veškeré možnosti. Na prohrabání nemá čas a na proražení sílu, co tedy zbývá. Shiny se na okamžik zatajil dech a pak odstoupila přesně šest kroků od barikády. Uklidnila se, stála vyrovnaně a jistě jako socha. Nevnímala nic jen hromadila energii. Pomalu a jistě se připravovala k něčemu obrovskému. Keraia Meids by ani nezaváhal, ale ona nebyla schopnější než on. Naučil ji jen zlomek svého umění, jen to čím by ho samotného nemohla ohrozit. Tohle ale již párkrát zkoušela. Jednou sfoukla svíčko, podruhé rozvířila moře a potřetí protrhne barikádu.
Silným pohybem přenesla svou váhu na pravou nohu a spolu s ní vystřelila její pravá ruka, tak rychle jako by ani nebyla skutečná. V očích se jí zračil pohled šílence a bezmezné víry v to co činí. Rozvířila vzduch a vytvořila takovou tlakovou vlnu, že se opřela do barikády a z ní zbyl jen zlomek toho co bývala. Shiny se rozeběhla proti zbytkům barikády, krok před ní vyskočila, otočila se a udeřila kopem, který naprosto zdecimoval zbytky barikády. Cesta byla volná.
Wraith zvedl svou krmnou ruku z dokonale vyschlého těla doktora Brendena. Krátce se na svou ruku podíval a poté se s lehkým a velice krutým úsměvem otočil na Rodneyho. Ten jen zalapal po dechu a přitiskl se ještě více ke stěně. Wraith se vydal jeho směrem, ale v tom za sebou ucítil nežádoucí přítomnost. Otočil se a tam stála Shiny. Na rtech se jí rýsoval hrdý, pyšný a vítězoslavný úsměv.
,,Jak jsi to dokázala?“ vydechl překvapeně wraith.
,,Jednoduše, jsem velice schopná,“ odpověděla s radostí Shiny, ,,stoupněte si za mě McKayi.“ Rodney již na nic nečekal a okamžitě si vlezl do bezpečného zákrytu. Wraith se postavil do bojovného postoje, ale na to, co přišlo, připraven nebyl. Shiny se několikrát ve vzduchu otočila a silnými šesti kopy v jednom skoku poslala wraitha k zemi. Ten jen s nevěřícím pohledem dopadl na zem, Shiny nad ním stála s jistým a arogantní výrazem ve tváři. Wraith si rychle otřel ústa hřbetem ruky a opět se postavil na nohy. Shiny se jen usmála. Rychlými a přesnými ranami rukou mu vrážela jednu tvrdou ránu za druhou, až ho odrazila na protější zeď. Wraith dopadl tvrdě. Nevěřil, že se to děje. Temeno hlavy ho bolelo od poslední utržené rány a jen stěží se dostával zpět na nohy. Ona tam zatím stála čilá a připravená. Takhle ho zabije, došlo mu. Shiny to zjistila také z výrazu jeho tváře. Okamžitě se otočila a běžela zpět k Rodneymu. Přikryla jeho tělo tím svým zrovna v momentu, kdy ucítila na zádech ostrý náraz výbuchu.
Wraith měl u sebe ještě jednu výbušninu. Když nemohl vyhrát ručně, uchýlil se k jiným metodám. Veškerý svůj arzenál hodil doprostřed místnosti a co nejrychleji zmizel. Nepočítal, ale se Shininou schopností číst ve výrazu tváře, která jí umožnil vědět, co má wraith v plánu. Shiny mohla také zmizet, ale McKay by to nejspíš nepřežil, a proto se ho vydala chránit vlastním tělem.
,,Jste v pořádku,“ ozval se Rodney.
,,Ano,“ odpověděla Shiny s bolestivým podtónem a posadila se, aby mohl Rodney vstát.
,,Vy jste mi zachránila život,“ došlo Rodneymu jakmile spatřil zničenou místnost.
,,Musela jsem. Jste důležitější než já. Vy jste... jeden z nejchytřejších osobností, které jsem... o kterých jsem v životě slyšela.“
,,Ale vždyť vy...“
,,Všechno mě naučili kdežto vy na vše přijdete hlavou a to je mnohem víc než budu kdy já schopna dát Atlantis,“ přerušila Rodneyho Shiny, ,,jestli máte porazit ty wraithy, kteří zabili moji královnu, a vyvraždili ty, které jsem měla ráda, budete potřeba.“
,,Porazíme je společně,“ řekl Rodney a položil ruku na Shinino rameno. V tom krátkém okamžiku se tam stalo něco, co Shiny nikdy nečekala. Rodney se zachoval jako milý muž a poskytl jí podporu.
,,Půjdeme?“ zeptal se po chvíli Rodney.
,,Ano,“ odpověděla Shiny a pokusila se zvednout, ale nic se nestalo. Její nohy se ani nepohnuly, necítila je.
,,Rodney, já necítím nohy,“ strnule zdůraznila Shiny. Rodney na ni jen vykulil oči a nechtěně vyjádřil výraz, kterého si Shiny nemohla nevšimnout, ,,co je se mnou? Rodney vy to víte! Co se mi stalo?“
,,Vaše mícha je... je poškozená.“
,,Doktore Gaule, nešlo by to trochu rychleji?“ upozornil John doktora, který se neustála loudal někde za ním.
,,Ne, nešlo. Je tu tolik materiálu,“ užasle vydechl doktor Gaul.
,,Dobře,“ souhlasil John a na chvíli se zastavil, aby ho doktor Gaul měl šanci dojít. V tom okamžiku si toho všiml, rychlé mihnutí něčeho tmavého. John okamžitě vytáhl svou pistoli a byl připraven střílet. Bylo to rychlé, neuvěřitelně rychlé, chytilo ho to a odmrštilo, poté to chytilo doktora Gaule a někam ho to odvleklo. John okamžitě popadl vysílačku, aby se i přes špatný signál spojil se Shiny.
Sešli se na předem zvoleném místě. Rodney přinesl Shiny v náručí, což byl pro Johna trochu šok.
,,Podržte ji,“ nakázal Rodney Johnovi a podal mu Shiny do náručí, aby se mohl podívat na zařízení a zjistit, kde je detekován život. Tedy kde se wraith a doktor Gaul nacházejí
,,Co se ti stalo?“ vychrlil ze sebe okamžitě John.
,,Má poškozenou míchu,“ řekl Rodney za Shiny a dále se věnoval zařízení, které měl v ruce.
,,Promiň,“ špitla Shiny, ,,nezvládla jsem to.“
,,Ne, ne, ne,“ opakoval John a políbil Shiny na čelo, ,,zvládla. To se zregeneruje, viď?“ Ale Shininy oči mlčely. Ona nevěděla ani Rodney nevěděl. Nikdo nevěděl.
,,Vypadá to jako by nechal doktora Gaula a odešel,“ řekl Rodney nahlas to, co vyčetl ze zařízení.
,,Cože?“ naklonil se John, aby viděl na obrazovku zařízení.
,,Ano,“ uvědomila si Shiny, ,,ví, že své zraněné nenecháte a budou vás jenom zdržovat.“
,,Jdeme,“ rozhodl John dříve než si mohl kdokoliv plně vybavit význam Shininých slov.
Doktora Gaula našli opřeného o stěnu blízko východu. Wraith se na něm krmil dlouho, ale ne úplně ještě, byl živý a dočasně paralyzován. John položil Shiny na zem blízko doktora Gaula a nařídil Roneymu, aby tu zůstal s nimi. Poté se ještě naklonil k Shiny a lehce ji políbil.
,,Je něco co bych měl o tom wraithovi vědět?“ zeptal se John Shiny.
,,Je starý, velmi starý. Nebojuje jako pěšáci, bude více používat tvrdou sílu a nakrmí se při první příležitosti, kterou mu dáš,“ odpověděla Shiny.
,,Tak to abych mu žádnou nedal,“ usmál se John.
,,To není vtip! Právě se krmil, proto se bude dobře a rychle regenerovat. Měj to na paměti a ještě se podívej do zbroje toho mrtvého wraitha jestli tam nenajdeš něco, co by se ti mohlo hodit,“ Shiny ukázala směrem za roh, kde se ona mrtvola nacházela. John na chvíli odběhl a poté se vrátil s dvěma stříbrnými koulemi.
,,Našel jsem tohle,“ oznámil John a ukázal Shiny, co našel.
,,Víš co to je?“ zeptala se ho, ale on jen nesouhlasně zavrtěl hlavou, ,,otočíš s tím a ono to začne červeně blikat. Čím více to bliká tím blíže je to k výbuchu.“
,,Granát,“ připodobnil John onu věc k názvu, který mu byl známý.
,,Hlavně dávej pozor,“ špitla ještě Shiny a objala Johna, ,,Johne, jestli se to nezregeneruje a já již nikdy nebudu chodit... slib mi, že mě zastřelíš ty a rychle.“
,,Ale proč bych to měl dělat?“ podivil se John.
,,Budu k ničemu a neschopna se o sebe postarat. Nedělám si přehnané iluze, že by doktorka Weirová trpěla mou přítomnost na Atlantis i za těchto podmínek, a tobě bych byla jen na obtíž.“
,,Ne miláčku,“ okamžitě zareagoval John, ,,já tě miluji. Zlepší se to uvidíš a i kdyby ne tak se o tebe budu starat. Je mi jedno, co budu muset udělat a jak obtížné to bude. Udělám cokoliv. Cokoliv! Rozumíš? Postarám se o to, aby ses vedle mě každé ráno probouzela a každý večer vedle mě usínala. Budu si s tebou dál povídat, budu tě dál objímat a milovat jako kdykoliv předtím. Rozumíš? Nic to nemění! Miluji tě a vždy budu, jinak už to ani nejde a postarám se o tebe. Na Zemi máme spousty lidí, kteří nemůžou chodit, a díky věcem, které naši vědci vynalezli, žijí normálně. Co sis myslela blázínku, že se tě jen tak vzdám. Že tě nechám odejít a nechat mě tu samotného. To nikdy. Budu bojovat za to, aby jsme byli spolu a my budeme spolu, ať se nám do cesty postaví cokoli, já to zvládnu. Postarám se o tebe, ať se stane cokoliv.“ Shiny přesycená emocemi, které se v ní teď probouzely a bouřlivě se dostávaly na povrch, objala Johna, jak nelépe mohla, a tiše mu špitla do ucha: ,,Děkuji.“
,,Není za co,“ mrknul na ni John a vydal se za wraithem.
Jakmile dorazil k jumpru, wraith již byl vevnitř a prohrabával se jeho obsahem ve snaze najít něco pro něj užitečného. John se pokusil wraitha z jumpru vylákat pomocí vysílačky a jakmile se dostal na dostřel, skropil ho střelbou. Wraith padl na zem a Johnovi se zdálo, že je mrtví. Střelil do něj tedy ještě párkrát, ale když se nepohnul, ujistil se v tom, že je skutečně mrví a počal se přibližovat. Wraith se ovšem urychleně zregeneroval a jakmile přišel k sobě povšiml si zbraně, kterou nalezl v jumpru a momentálně ležela vedle něj. Popadl ji tedy a pro Johna naprosto neočekávaným pohybem se zvedl a začal po něm střílet. Podařilo se mu Johna zranit, ale tomu se zase podařilo v rychlosti se skrýt za kámen, kde si obvázal poraněné rameno a zjistil, že jeho nejlepší zbraň, kterou měl s sebou je zničená.
Mezitím se Rodney ve wraithské lodi staral o doktora Gaula a obezřetně sledoval zařízení na detekci živých forem, kdyby se na lodi náhodou nacházel ještě jeden wraith v hibernaci.
,,Nechte toho už,“ ozvala se konečně Shiny, které Rodneyho chování lezlo na nervi.
,,Kontroluji jestli tu není ještě nějaký jiný wraith,“ odvětil krátce Rodney.
,,Jeden by tu byl. Já a to je vše. Sežral je všechny,“ konstatovala Shiny.
,,Jak si tím můžete být tak jistá?“ otázal se doktor Gaul.
,,Jsem wraith. Vím, jak myslíme a četla jsem mu myšlenky. Krmil se na celé své posádce,“ vysvětlila Shiny.
,,Nenecháte mě tu umřít, že ne?“ ozval se po chvíli Gaul.
,,Proč bych to měl dělat?“ udivil se Rodney, kterému byla ta otázka směřována, a začal Gaulovi obvazovat ránu na hrudníku, z které se wraith krmil.
,,Neuděláte, protože by vás lidé pomluvili.“
,,Proč by to dělali?“
,,Je to jasné. Bojíte se, že vás zastíním má inteligence, mé mládí...,“ počal vysvětlovat doktor Gaul, ale Shiny se u posledního slova nechtěně uchechtla, ,,jak moc mého života si vzal?“
,,Vypadáš dobře,“ zastal se ho ihned Rodney.
,,To mohu potvrdit, kdybych se na vás krmila já, už je po vás,“ konstatovala Shiny.
,,Ukaž mi to,“ zaprosil doktor Gaul. Rodney vytáhl z kapsy zrcátko a ukázal Gaulovi, jak vypadá.
,,To ne,“ povzdechl si doktor Gaul.
,,Nevíme, jak to funguje. Nikdo to neví. Možná, že nejste opravdu tak starý jen to, tak vypadá. Podívejte se, je možná, že se to časem zlepší. Důležité je, že jste naživu,“ utěšoval ho Rodney.
,,Nech těch blábolů,“ zastavila ho Shiny, ,,jste starý a teď je jen na vás, jak se s tím vyrovnáte. Budete tu dál kňučet a nebo se zbelháte, dostanete se z téhle pitomé planety a celý svůj zbývající život zasvětíte tomu, aby jste se pomstil?“
,,Jste hrozní. Berete nám léta, desetiletí  bez slitování. To děláte,“ vyjekl doktor Gaul.
,,Ano, to děláme a ne vždy z hladu. Někdy jen z marnivosti: doběhnout dál, doskočit výš, vydržet déle. Jindy jen tak pro zábavu, ale mnohdy pro tu chuť. Každý chutnáte jinak ostře, kysele, jemně. Když se bojíte jste tužší, kdežto když vzdorujete.... hmm vzdor je tak sladký,“ Shiny skončila svůj proslov a znovu se opřela o zeď a zahleděla někam do dálky.
,,Omluv mě na chvíli,“ omluvil se Rodney a přispěchal k Shiny, ,co to mělo znamenat?“
,,Snažím se ho utvrdit v tom, aby nás z duše nenáviděl,“ zašeptala Shiny, ,,dá mu to sílu žít.“
,,Páni, už jsem si myslel, že jste se pomátla a chcete nás sníst,“ oddychl si Rodney.
,,No je pravda, že ze mě mluvil hlad, ale zatím se nemusíte ničeho bát,“ ujistila Shiny Roneyho a ten se opět vrátil ke Gaulovi.
John zatím nastražil dýmovnici za dunou a přiměl tím wraitha opustit jumper, aby šel zkontrolovat, co se děje. Wraith ovšem zapnul kolem jumpru silové pole, a tak se John nemohl dostat dovnitř.
Shiny se mezitím podařilo postavit se. Byl to namáhavý a pomalý pohyb, ale podařilo se. Jakmile však chtěla udělat krok, nohy ji neudržely a ona spadla.
,,Jste v pořádku?“ přispěchal k ní Roney, aby jí pomohl do sedu.
,,Ano, díky,“ odvětila krátce.
,,Uvidíte, to bude v pořádku. Doktoru Gaulovi už také paralýza ustupuje.“
,,Teď jsem si tím jistá. Pokud se nakrmím, budu moci opět chodit.“
,,Vidíte to je dobře.“
,,Chtěla bych pomoci Johnovi. Mám o něj strach.“
,,Nebojte se on to zvládne. Je silný.“
,,Jen aby ten wraith nebyl silnější.“
,,Tak se nakrmte ze mě,“ vstoupil náhle do rozhovoru doktor Gaul.
Johnovi se mezitím podařilo nastražit jeden z granátů. Past se zdařila a granát vybuchl přímo u wraitha. John zkontroloval wraitha dalekohledem, a když zjistil, že se nehýbá, domníval se, že je mrví. John se tedy vydal k jumpru, ale v tom se wraith postavil. John se shrbil a vší silou vrazil loktem wraithovi pod žebra. Ten se však jen zapotácel a silnou ranou odhodil Johna několik metrů do písku. John se okamžitě s velkým úsilím vyškrábal na nohy, ale ihned musel čelit dalšímu útoku.
,,To ne! Ne! Prostě ne! Nepřipadá v úvahu,“ vehementně argumentoval Rodney.
,,Já umírám. Nikdy jsem se ještě necítil tak slabý,“ hájil své rozhodnutí Gaul.
,,Ale to ještě nic neznamená a pokud vážně umíráte, tak ji stejně moc... ne to,“ hájil své stanovisko Rodney.
,,Existuje způsob krmení. Je nesmírně pomalý a nepředstavitelně bolestivý. Mohu prodloužit to, co ve vás zbylo abych se dostatečně nakrmila. Budu se, ale muset krmit pomalu a dlouho,“ vysvětlila Shiny.
,,Souhlasím,“ přikývl Gaul.
,,Ne!“ neustále nesouhlasil Rodney.
,,McKayi,“ oslovila doktora Shiny, ,,pořád ještě nemohu chodit. Odnesete mě k doktoru Gaulovi?“
,,To nemyslíte vážně,“ vyjekl Rodney.
,,To nebude třeba,“ řekl Gaul a pomalu se rozešel k Shiny, ,,paralýza již ustoupila.“
,,Jste šílenec! Šílenec! Gaule vzpamatujte se,“ snažil se ještě využít poslední šance doktor McKay.
,,Připraven?“ zeptala se Shiny jakmile Gaul usedl před ni.
,,Ano,“ odpověděl doktor Gaul a napřímil se tak, aby Shiny měla volný přístup k jeho hrudníku. Ta si jen propnula ruku a připravila se k nakrmení.
,,Počkejte,“ zarazil je ještě na chvíli Rodney, ,,mám něco vyřídit tvé rodině?“
,,Řekni jim... řekni jim, že je mám rád,“ poté se doktor Gaul otočil na Shiny a slabě kývl pro souhlas. Ta jen přiložila ruku na známé místo a začala se zvolna krmit.
,,Chcete zůstat tady?“ otočila se Shiny na Rodneyho, který dosud hypnoticky sledoval mrtvé Gaulovo tělo. Křičel dlouho a ona nepřestávala.
,,Ne půjdu s vám,“ vyklopil ze sebe ihned Rodney. Jakmile vyšli z lodi, čekal je šok. Vítr zavál všechny jejich stopy, a protože byl jumpr poměrně daleko nevěděli kudy jít.
,,Teď ne,“ ohnal se Rodney po jednom ze svítících broučků, které Shiny nazvala světlenkami.
,,To je ono,“ překvapeně vydechla Shiny, ,,máte něco k jídlu?“
,,Jen tohle,“ řekl Rodney a podal Shiny jednu energetickou tyčinku.
,,Je to dobré?“
,,No...,“ pokrčil rameny Rodney.
,,Snad to bude stačit,“ Shiny roztrhla obal a natočila tyčinku k světlence. Ta však ucukla.
,,Neboj, není to otrávené,“ přesvědčovala světlenku Shiny. Pro jistotu kousek tyčinky ukousla a spolkla tím wraithským způsobem, který se Rodneymu zrovna nezamlouval. Šlo o to, že Shiny jídlo prostě spolkla s takovým divně hrozivým zvukem a navíc se to ani normálnímu polknutí nepodobalo. Ale co měla dělat, jinak jíst neuměla.
Světlenka se odvážila a také ochutnala kousek tyčinky. Nejspíše ji zachutnal, protože se do ní pustila jako by roky nejedla.
,,Ne, ne,“ zadržela ji Shiny a schovala tyčinku do kapsy, ,,nejdříve mi ukaž, kde je.“ Shiny sundala brýle, které jí John dal a doufala, že z nich světlenka zachytí nějakou stopu. Ta se kolem brýlí párkrát proletěla a poté s vítězoslavným zamručením ukazovala cestu.
John již ležel na zemi. Celé tělo ho bolelo od značných modřin a odřenin. Vedle něj ležela jeho pistole bez nábojů a wraith si zrovna vytahoval ze své krmné ruku Johnův nůž. Byl to poslední ubohý pokus Johna Shepparda, jak si zachránit život. Wraith mžik počkal, než se mu ruka zahojila, a poté se napřáhl, aby z Johna vysál život. Něco ho, ale zadrželo. Wraith se otočil a tam stála Shiny. Držela jeho ruku a na tváři se jí pohrával vítězoslavný úsměv.
,,Tak bacha! Tohle je moje večeře,“ prohlásila Shiny a silnou ranou poslala wraitha o pár metrů dál. Rychle se k němu rozešla a chytila ho kolem hlavy a krku.
,,Jsem Shiny,“ řekla a bez mrknutí mu zlomila vaz. Wraithovo tělo jen svou tíhou dopadlo na zem. Shiny se otočila a namířila si to zpět k místu, kde ležel John a Rodney mu právě pomáhal vstát.
,,V pořádku?“ zeptal se John Shiny a již ve stoje si oklepával dotěrný písek z kalhot.
,,Ano. Problém je vyřešen,“ usmála se Shiny.
,,A vy?“ otočil se Rodney na Johna a ukázal na jeho rameno.
,,Jen tohle a pár prasklých žeber,“ odvětil John a nevšímal si Shinina ustaraného výrazu, ,,a co Gaul?“ Jakmile tu otázku vyslovil, uvědomil si to. Shiny vypadala daleko lépe než, když ji opouštěl a Gaul s nimi nebyl.
,,Byl to jeho nápad. McKay se mu to snažil vymluvit,“ vysvětlila Shiny ve stručnosti, co se stalo, když z Johnova výrazu poznala nad čím uvažuje.
,,A ty?“ zeptal se John na to, co ho skutečně zajímalo.
,,Měla jsem hlad,“ odvětila krátce Shiny bez emocí, bez pocitu viny a bez soucitu.
,,Vypadneme odtud,“ zavelel John a položil Shiny ruku kolem ramen, i když někde uvnitř s jejím jednáním silně nesouhlasil.
,,Můžu řídit,“ ozval se Rodney.
,,Ale jo,“ přikývl unaveně John. Jakmile došli k jumpru tak je, ale zastavilo silové pole.
,,On to nevypnul,“ vydechl unaveně Sheppard a otočil se na Shiny a Rodneyho, ,,uděláte s tím něco?“
,,Se současným vybavením stěží,“ zavrtěla hlavou Shiny.
,,Musíme počkat, až se k nám dostane záchranný tým. To by mělo být za několik hodin,“ dopověděl Rodney a sednul si do písku vedle jumpru. Shiny s Johnem se posadili vedle něho a jen tak odpočívali. Tu se Shiny otočila na Rodneyho a začala ho podivně sledovat.
,,Co je?“ zeptal se po chvíli Rodney, protože to již nemohl vydržet.
,,Víte, že o takových dvacet až třicet let starší by vám to strašně slušelo?“ odpověděla až úlisně milým tónem Shiny a počala se k Rodneymu podvědomě naklánět.
,,Podplukovníku, já se raději ještě zajdu podívat do té wraithské lodi,“ vypravil ze sebe Rodney a vystřelil jako nadzvukový letoun. Shiny nad tím jen pokrčila rameny a otočila se na Johna. Začala ho také tak podivně podvědomě sledovat.
,,Počkejte na mě,“ zavolal za Rodney John jakmile si toho všiml a vyběhl za ním, ,,raději půjdu s vámi.“
,,No tak! Já vás nechci sníst,“ křikla za nimi Shiny, které došlo, o co taky jde. Rychle se postavila a vydala za nimi, ,,tedy zatím.“
01.08.2011 19:46:39
lili
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one